Cechy, działanie i składniki szamponu do farbowanych włosów

Szampon do włosów farbowanych

Jeśli zdecydowałaś się na farbowanie włosów, to z pewnością powinnaś mieć świadomość, że od teraz Twoja fryzura wymaga zdecydowanie bardziej intensywnej ochrony. Oprócz kosmetyków wspierających ich pielęgnację – w tym maseczek i odżywek – powinnaś również zwrócić uwagę na ukierunkowane szampony do farbowanych włosów. Dzięki specjalnie opracowanym formułom zapewniają one nie tylko dokładne oczyszczenie włosów, ale także dłuższe zachowanie koloryzacyjnego pigmentu.

Jaki powinien być dobry szampon do farbowanych włosów?

Dobry szampon powinien w pierwszej kolejności zapewnić odpowiednie oczyszczenie włosów, gdyż różne pozostałości osadzające się w ciągu dnia, działają na nie bardzo niekorzystnie. Oprócz tego ważne jest odpowiednie nawilżanie włosów, które zamknie łuski i zapobiegnie wytrącaniu się zafarbowanego koloru. Prócz doboru odpowiedniego szamponu warto również zadbać o włosy bezpośrednio po ich umyciu i wyrobić w sobie nawyk spłukiwania ich na koniec zimną wodą, która wywołuje samoistne zamykanie się łusek włosowych. Szampon do farbowanych włosów powinien być pozbawiony sztucznych silikonów i wypełniaczy – co prawda składniki te nadbudowują pasma, gdy wnikają w ich strukturę, jednak mogą przy tym spowodować wytrącanie się zaaplikowanego pigmentu farby.

Pożądane składniki zawarte w szamponie do farbowanych włosów

  • Ceramidy – są to tzw. substancje lipidowe, które w największej ilości występują w naskórku. Odpowiadają za jego prawidłową regenerację, utrzymanie zwartości i elastyczności. Ceramidy poprawiają stan włosów, wpływając na szczelność łusek włosowych, zatrzymując w sobie wodę dzięki właściwościom higroskopijnym, chroniąc włosy przed niszczącym wpływem UV oraz uszczelniając keratynową otoczkę, która otula każdy pojedynczy włos. Szampon L’Oréal Paris z serii Elséve Color Vive jest przeznaczony specjalnie do farbowanych włosów. Zawiera uzupełniające ceramidy, dzięki którym farbowane włosy po jego użyciu są mocne i zdrowe.
  • Olejki roślinne – do najpopularniejszych olejów stosowanych w kosmetykach pielęgnujących włosy należą: arganowy, lniany, z pestek winogron, awokado oraz migdałów. Zabezpieczają one włosy przed wysuszeniem, a ponadto podkreślają ich błysk. Niektóre olejki dodatkowo przyciemniają włosy, jak np. rycynowy.
  • Keratyna – to główny budulec naszych włosów, który bardzo łatwo wytrąca się na skutek promieniowania UV, farbowania włosów, wykorzystywania kosmetyków do stylizacji włosów i codziennych zabiegów – w tym suszenia i prostowania. Uzupełnianie ubytków kreatyną sprawia, że włosy są nawilżone, odporne na łamanie i błyszczące.
  • Filtry UVA/UVB – bardzo skuteczny w tym przypadku jest coraz popularniejszy olejek jojoba. Powinien znajdować się w składzie każdego szamponu, a szczególnie tego przeznaczonego do włosów farbowanych, gdyż skutecznie wytwarza otoczkę chroniącą włosy przed utlenianiem i wypalaniem pod wpływem słońca. Promieniowanie UV niszczy podstawowe białko (keratynę), z której zbudowane są włosy, tym samym doprowadzając do osłabienia ich struktury. Stan włosów zdecydowanie się pogarsza, jeśli dodatkowo zmoczymy włosy. Woda działa – jak lupa – skupia w sobie działalność promieni UV.
  • Substancje podtrzymujące kolor – to najczęściej naturalne wyciągi z roślin, które na dłużej zakonserwują zafarbowany kolor włosów. Blond kolor z pewnością dłużej zachowa swoją świeżość, jeśli wybrany przez Ciebie szampon będzie zawierał wyciąg z cytryny, rumianku bądź lipy. Przy brązie doskonale sprawdzi się bławatek. Czarne włosy nie będą traciły blasku dzięki korze dębu, szałwii i orzechowi włoskiemu. Rude włosy z pewnością pozostaną dłużej piękne dzięki wyciągowi z cebuli.

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *