Chodzenie w szpilkach a zdrowie

Szpilki a zdrowie

Szpilki to jedne z najpopularniejszych damskich butów. Mimo zmieniającej się mody i nowych trendów kolejne fasony szpilek cieszą się wśród Pań dużą popularnością. Szpilki sprawiają, że nasze nogi wyglądają na dłuższe i dodają nam kilku dodatkowych centymetrów. Niestety oprócz tych zalet noszenie szpilek może mieć również przykre konsekwencje. Ludzka stopa ewoluowała z przeznaczeniem do chodzenia boso, w związku z tym dużo zdrowsze i bardziej naturalne jest chodzenie w butach na płaskiej podeszwie, tak aby palce i pięta były na tym samym poziomie.

Gdy chodzimy w butach na płaskiej podeszwie lub na boso około połowy ciężaru naszego ciała opiera się na pięcie. Jest ona naturalnie przystosowana do tej roli. Gdy nosimy szpilki pięta znajduje się dużo wyżej niż palce w związku z czym ciężar naszego ciała spoczywa głównie na palcach od nóg i środkowej części stopy. Jeśli bardzo często będziemy chodzić w szpilkach może to spowodować silne bóle stóp, a nawet ich deformację. Co więcej takie sprzeczne z naturą ustawienie może mieć wpływ również na nasz kręgosłup i powodować dokuczliwe bóle pleców.

Szpilki a zdrowie

Wiele z nas jednak nie zrezygnuje z noszenia szpilek. Elegancja i ładne nogi są dla nas ważniejsze niż bóle kończyn i pleców. Możemy jednak zastosować się do kilku praktycznych wskazówek, które pozwolą złagodzić nieprzyjemne skutki noszenia szpilek.

Jak dbać o zdrowie nóg w szpilkach

Pierwsza rada może brzmieć nieco śmiesznie jednak jest bardzo ważna. Dbaj o to aby Twoje stopy były zrelaksowane. Przy każdej możliwej okazji warto pochodzić boso po piasku, trawie czy plaży. Częste masaże stóp również pomogą je rozluźnić. Od czasu do czasu zafunduj swoim stopom relaksującą kąpiel z dodatkiem soli kąpielowych lub olejków.

Po drugie pamiętaj żeby zarezerwować szpilki na specjalne okazje. Na co dzień, do pracy, na spacer czy na zakupy staraj się nosić buty z obcasem nie wyższym niż 4 cm. Dzięki temu Twoje nogi nie będą poddawane dużym obciążeniom i nie będziesz miała problemu, żeby od czasu do czasu pochodzić w szpilkach.

Warto również pomyśleć o zakupie specjalistycznych wkładek do butów. Całkiem dobrym rozwiązaniem są silikonowe wkładki do butów, które amortyzują ucisk przy chodzeniu po twardych podłożach. Fundują one również naszym stopom masaż. W sprzedaży dostępny jest również szereg preparatów i suplementów, w większości ziołowych, wspomagających krążenie krwi w nogach i zapobiegających żylakom. Pamiętaj jednak, że wybór takiego środka i decyzję o jego stosowaniu najlepiej skonsultować z lekarzem.

Dzięki tym kilku poradom noszenie szpilek może stać się przyjemne i komfortowe.

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *