Idealne tkaniny na chłodne dni

Sezon zimowy w pełni, i mimo że bez śniegu, to chłodniejsze dni dają się nie raz we znaki. Zwłaszcza wieczorami, kiedy temperatury często spadają poniżej zera, łatwo przypominamy sobie o aktualnej porze roku. Należy odpowiednio ciepło się ubierać, aby nie wytracać zbyt szybko ciepła, a jednocześnie za bardzo się nie przegrzewać. Grubość materiału nie zawsze świadczy o stopniu jej ciepła, najważniejszy jest jego skład. Im bardziej naturalny skład tkaniny, tym większa gwarancja komfortu i ciepła w noszeniu. Jakie zatem tkaniny są najbardziej wskazane na sezon zimowy?

Wełna

Wełna to chyba najbardziej typowa ciepła tkanina, przywodząca na myśl zakopiańskie stragany z góralskimi wyrobami z wełny owczej, a wśród nich, najbardziej typowe – kamizelki i kapcie. Nie bez kozery, pasterze, wypasający owce na połaninach, w chłodniejsze dni mają na sobie ubranie z wełny, bowiem idealnie chroni ona ciało przed wyziębieniem. Cudowną właściwością wełny jest przy tym odprowadzanie wilgoci, dzięki czemu ciało się nie poci i nie przegrzewa.

Innym rodzajem wełny, zdecydowanie bardziej luksusowym – ze względu na stosunkowo niewielki obszar występowania kóz, z których sierści ta wełna pochodzi – jest kaszmir. Ten wyjątkowy gatunek kóz bytuje wyłącznie na obszarze Himalajów. Wyjątkowy, ponieważ wykształciły one jedyny w swoim rodzaju typ sierści chroniącej przed ekstremalnie niskimi temperaturami. Sposób pozyskiwania wełny kaszmirowej jest również wyjątkowy, ponieważ wyczesuje się ją wyłącznie z brzucha kozy, dzięki czemu jest miękka, cienka i elastyczna. Właściwości kaszmiru są nie do przecenienia, jego bajeczna miękkość, delikatność, niesamowity komfort noszenia, a także ważne właściwości termoizolacyjne są bardzo cenione na całym świecie, co również przekłada się na odpowiednio wysoką cenę.

Sztruks

Historia sztruksu sięga swoimi korzeniami XVIII wieku, wówczas był wykorzystywany wyłącznie do szycia ubrań wierzchnich, a to dzięki swym dobrym właściwościom termoizolacyjnym. Bardzo szybko stał się popularnym materiałem do produkcji odzieży roboczej i głównie w tej sferze sprawdzał się najlepiej. Na początku XX wieku sztruks przeżył istny renesans, kiedy zaczęto z niego szyć odzież męską na nieformalne okazje, typu piesze wycieczki poza dużymi aglomeracjami, a zatem pełnił rolę wygodnego i ciepłego ubioru. Druga połowa XX wieku to tylko potwierdzenie wielkiej fascynacji sztruksem, wkracza on wówczas pewnym krokiem na ulice Nowego Jorku.

Najczęściej spotykany sztruks charakteryzuje się splotem bawełnianym, ale występuje również w bardziej luksusowym wydaniu, jako sztruks wełniany lub jedwabny.

Flanela

Najbardziej charakterystycznym przeznaczeniem tkaniny flanelowej jest koszula, najczęściej męska, a także piżamy lub prześcieradła. Jest to tkanina nieco niedoceniona, kojarząca się z modą rodem z zamierzchłej epoki. Postawmy sprawę jasno, flanela to naturalne włókno, posiadające właściwości termoizolacyjne, a zatem gwarantujące ciepło i odprowadzające wilgoć. Jest efektem specjalistycznego procesu drapania powierzchni wełny, w wyniku którego powstaje okrywa włókienna, charakteryzująca się miękkością.

Na amerykańskich salonach flanele pojawiły się dość szybko, z łatwością podbijając serca eleganckich dżentelmenów, którzy już w latach 30-tych minionego stulecia zamawiali u znanych krawców flanelowe garnitury. Bardzo szybko flanele musnęły swą sławą pozycję lidera, która od jakiegoś czasu należała do tweedu.

Duży wybór ciepłych tkanin o naturalnych właściwościach termoizolacyjnych oferuje sklep Bawełna-Tkaniny.

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *