Jak czyścić buty? Jak wyczyścić buty ze skóry, zamszu, trampki?

Buty to taka sama wizytówka człowieka jak pozostałe elementy garderoby. Ich wygląd daje świadectwo o ich właścicielu. O obuwie też należy dbać, zwłaszcza w sezonie jesienno–zimowym, kiedy są najbardziej narażone na trudne w czyszczeniu zabrudzenia. Nie ma jednego sposobu na mycie butów, ponieważ należy brać pod uwagę materiał i tworzywo, z jakiego zostały zrobione. W poniższym artykule podpowiadamy jak czyścić określony rodzaj obuwia.

Jak czyścić buty z zamszu?

Buty zamszowe mają w sobie wiele uroku i mogą długo wyglądać jak nowe, jeśli odpowiednio się o nie dba. Naturalny zamsz jest materiałem wymagającym, dlatego buty z zamszu zawsze czyść na sucho, zobacz inne porady na baan.pl. Absolutnie nie wolno prać ich w pralce ani czyścić w pełnym zanurzeniu, ponieważ bardzo źle znoszą kontakt z wodą.

Nie używaj silnych środków chemicznych, gdyż możesz w ten sposób uszkodzić strukturę materiału, który z natury jest bardzo delikatny. Do czyszczenia butów z zamszu używaj szczotki o miękkim lub gumowym włosiu, która skutecznie usuwa takie nieczystości jak kurz czy błoto. Jednak samo czyszczenie to nie wszystko. Aby przedłużyć żywotność butów z zamszu, konieczna jest regularna impregnacja. Tworzy to dodatkową powłokę, która chroni buty przed wilgocią i zwiększa ich odporność na brud. Wystarczy zakupić łatwy w użyciu impregnat w sprayu i pryskać nim buty raz na tydzień.

Jak wyczyścić buty ze skóry?

Skóra jest wbrew pozorom materiałem, który łatwiej utrzymać w czystości niż zamsz. Sposobów na czyszczenie takiego obuwia jest kilka i nie potrzebujesz do tego drogich specyfików. Możesz wykorzystać to, co masz w domu. Oczywiście pamiętaj, że skóra nie lubi wody, zatem do usunięcia zabrudzeń użyj wilgotnej, dobrze wyciśniętej szmatki.

Do jednej miski wlej odrobinę mydła, a do drugiej czystej wody. Po zwilżeniu szmatki w namydlonej wodzie usuń zanieczyszczenia, następnie wypłucz ją w czystej wodzie i wytrzyj buty z mydła. Następnie osusz je i wypastuj. Skórzane buty możesz również czyścić zimnym mlekiem, ale ta metoda zarezerwowana jest tylko dla jasnej skóry. Zabrudzenia z ciemnej skóry wyczyścisz z kolei za pomocą skórki od banana, od jej wewnętrznej strony lub wacikiem zamoczonym w spirytusie.

Jak czyścić trampki?

Wyczyszczenie sportowych trampek jest dziecinnie proste. Wystarczy zwykła pasta do zębów i miękka gąbeczka. Pastę nałóż na całą powierzchnię butów, nie szczędząc jej zwłaszcza na podeszwie czy sznurówkach. Lekko zwilżoną gąbeczką szoruj nasmarowane miejsca, a następnie przetrzyj mokrą szmatką. Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo trudne, wówczas możesz użyć szorstkiej gąbki.

Jeśli chcesz wyczyścić białe trampki, pamiętaj, aby nie prać ich w pralce. W ten sposób wcale nie pozbędziesz się zabrudzeń, a jedynie spowodujesz, że się rozmarzą i wnikną głębiej w materiał. Nie susz ich również na pełnym słońcu, gdyż mogą powstać trudne do usunięcia żółte przebarwienia. Do wyczyszczenia białych trampek potrzebujesz pasty do zębów, sody oczyszczonej, płynu do mycia naczyń, proszku do prania lub zasypki dla dzieci.

Wybrany środek łączysz z wodą w misce, do której wkładasz zabrudzone trampki. Możesz zostawić je na kilka minut, aby materiał dobrze wchłonął poszczególny środek, a następnie za pomocą szczoteczki do zębów lub gąbeczki, szoruj zabrudzenia.

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *