Jak wybrać naprawdę wygodne szpilki?

Szpilki od lat identyfikowane są jako atrybut kobiecości. Nie tylko poprawiają i podkreślają kobiecie kształty, ale również są uniwersalne – pasują do niemal każdego rodzaju stroju, a moda nigdy nie przemija. Jednak te z nas, które miały je choć raz na nogach wiedzą, że dobór wygodnej pary jest nie lada zadaniem. Podajemy kilka cennych wskazówek, które pomogą wybrać modne i wygodne buty na obcasie.

Szpilki są obuwiem, który w rzeczywistości odradzany jest przez lekarzy jako obuwie na co dzień. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż szpilka obciąża kręgosłup, ścięgna oraz zmusza mięśnie nóg do nieustannej pracy. Ponadto bardzo często jest to rodzaj buta, który powoduje zniekształcenia stóp. Wszystko to jednak wynika w dużej mierze z nieodpowiedniego jego dostosowania do naszej sylwetki. Największym jednak problemem w przypadku tego rodzaju butów jest częste ich używanie. Tak duża ekspozycja nóg powoduje, że nie mają one czasu na odpowiedni odpoczynek.

W trosce o nasze zdrowie, przed zakupem pary szpilek, warto jest poznać kilka prostych zasad, które w znacznym stopniu zniwelują ewentualne problemy z nimi związane.

Podstawą jest obcas. Podczas jego wyboru, należy patrzeć na trzy aspekty: grubość, wysokość i wykonanie. Im grubszy obcas, tym bardziej but będzie stabilny, a co za tym idzie stawiane przez Ciebie kroki będą pewniejsze. Analogicznie – im cieńsza szpilka, tym mniejsze oparcie. Gruby obcas powoduje, że ciężar ciała bardziej się na nim opiera, dlatego nacisk stopy rozkłada się na całą jej długość. Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że wysoka szpilka, to niestabilna szpilka. Ten rodzaj obcasa zarezerwowany jedynie dla osób, które posiadają praktykę i doświadczenie, pozwalające na stabilny, pewny chód. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym rodzajem obuwia, zacznij od nieco niższej szpilki do 8 cm (niezwykle modnej w sezonie wiosna-lato 2016).

Zwróć uwagę na wykonanie obcasa. Jego stożek powinien znajdować się na środku buta, a tym samym na środku kości pięty. To daje gwarancję stabilności buta. Obcas powinien być przymocowany do podeszwy w taki sposób, iż niewidoczne jest ich łączenie, natomiast jego zawartość powinien stanowić metalowy stożek.

Jeżeli zależy nam na naprawdę wygodnej szpilce, na pewno nie można oszczędzać na tego typu obuwiu. Ponieważ jest ono bardziej wymagające dla naszej sylwetki, dodatkowe niedogodności odbierają komfort i swobodę chodzenia. W tym przypadku – droższy oznacza lepszy. Wykonane z niskiej jakości materiałów szpilki nie tylko będą utrudniały chód, ale również mogą przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych – uciski stóp, otarcia, zbyt duży nacisk na kości stopy – to tylko kilka przykładów.

Istotny jest również moment mierzenia – jeżeli już podczas krótkiego chodu w sklepie czujesz, że buty nie są wygodne, nie decyduj się na ich zakup. Często sprzedawcy przekonują, że but się „rozbije”. Oczywiście nie jest to niemożliwe, jednak nigdy do końca nie wiadomo na ile i w jakim miejscu dojdzie do rozbicia. Może się okazać, że dyskomfort i ucisk w niektórych miejscach nie tylko pozostanie, ale i pogłębi się.

Podsumowując: wygodna szpilka musi posiadać szereg cech, by była obuwiem nie tylko prezentującym się nienagannie pod względem wizualnym, ale przede wszystkim by była wygodna w codziennym użytkowaniu.

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *