Pielęgnacja cery tłustej – jak radzić sobie z nadmiernym przetłuszczaniem oraz błyszczeniem się skóry?

Sposób na tłustą cerę

Skóra tłusta zdecydowanie posiada swoje wady i zalety. Z jednej strony jest to najgrubszy i najbardziej odporny typ cery na działanie czynników zewnętrznych, dzięki czemu na jej powierzchni najpóźniej pojawiają się zmarszczki. Z drugiej jednak na co dzień musi się zmagać z takimi problemami jak: nadmierne przetłuszczanie i błyszczenie się, szary koloryt, rozszerzone pory, zaskórniki czy ropne wypryski.

To wszystko powoduje, że codzienna pielęgnacja cery tłustej nie należy do najłatwiejszych. Podpowiadamy zatem, jakie kosmetyki pomogą nam w walce z trądzikiem oraz świeceniem się twarzy.

Tłusta cera – problem tylko nastolatków?

Nie da się ukryć, że cera tłusta to problem typowy dla nastolatków – w taki sposób objawia się burza hormonów, z którą mają do czynienia praktycznie wszyscy młodzi ludzie. Jednak coraz częściej zdarza się, że z cerą tłustą mają do czynienia również młode kobiety między 20. a 30. rokiem życia, które przyjmują antykoncepcję hormonalną, a także panie, które przechodzą okres menopauzy. W obydwu tych przypadkach jest to wynik zaburzeń w pracy gospodarki hormonalnej, które mają niebagatelny wpływ na cały organizm – w tym wygląd naszej cery.

Cera tłusta może być jednak równie dobrze wynikiem złej diety (bogatej w tłuszcze i ubogiej w witaminy), zanieczyszczeń środowiska (powietrza i wody), a także długotrwałego stresu. Jeśli więc chcemy ograniczyć nadmierne przetłuszczanie oraz błyszczenie się skóry, właściwą pielęgnację powinnyśmy zacząć od unikania wszystkich czynników, które wywołują u niej powyższe problemy.

Pielęgnacja cery tłustej krok po kroku

Trzeba na początku zaznaczyć, że cera tłusta, poddana niewłaściwej pielęgnacji, może bardzo szybko przerodzić się w trądzikową, która bardzo często wymaga pomocy dermatologa oraz rozpoczęcia specjalistycznego leczenia. W tym przypadku należy stosować się do kilku prostych zasad, które pomogą nam poprawić kondycję cery tłustej.

  • Pielęgnację cery tłustej należy przeprowadzać umiejętnie – to znaczy walczyć z przetłuszczaniem i trądzikiem, ale jednocześnie nawilżać i chronić przed działaniem wolnych rodników. Najlepiej stosować takie kosmetyki, które zmatowią skórę, ale jej nie wysuszą i nie naruszą naturalnej flory bakteryjnej, np. preparaty do pielęgnacji cery tłustej Garnier Czysta Skóra.
  • Cerę tłustą należy oczyszczać dwa razy dziennie wybranym preparatem myjącym do twarzy, np. żelem lub pianką – to pozwoli nam usunąć zalegające na skórze nieczystości oraz zahamować rozwój bakterii.
  • Oczyszczanie skóry warto zakończyć, przemywając ją tonikiem do twarzy – dzięki temu odświeżymy i zdezynfekujemy naskórek.  Należy jednak pamiętać o tym, by wybrany produkt tonizujący nie zawierał alkoholu – ten składnik może bowiem spowodować nadmierne przesuszenie naskórka, a w następnej kolejności pobudzić pracę gruczołów łojowych do intensywniejszej pracy.
  • Oczyszczoną skórę twarzy należy posmarować wybranym kremem do cery tłustej. Powinien on posiadać właściwości matujące, lekką konsystencję oraz skład pozbawiony tłuszczu, czyli tzw. krem oil free. W kremie dla tłustej skóry powinny jednak znaleźć się również składniki nawilżające, gdyż pod błyszczącą powieką może być ona przesuszona.
  • Dwa razy w tygodniu warto zafundować tłustej skórze peeling, który usunie martwe komórki naskórka i odblokuje ujścia gruczołów łojowych. Zdecydowanie wzmocni to działanie kremu matującego oraz poprawi koloryt naszej skóry, która odzyska utracony blask.
  • Raz w tygodniu na oczyszczoną skórę twarzy można nałożyć specjalną maseczkę oczyszczającą, która zwęzi rozszerzone pory, wchłonie nadmiar łoju, a także odżywi cerę.
  • Po wykonaniu wszystkich czynności pielęgnacyjnych można nałożyć na skórę lekki podkład matujący oraz pozostałe kosmetyki do makijażu – jeżeli w ciągu dnia odczujemy na swojej skórze nadmiar sebum, możemy bardzo łatwo zebrać go przy pomocy bibułek matujących.

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *