Rodzaje przebarwień i sposoby ich zwalczania

Przebarwienia mogą skutecznie zaburzyć estetyczny wygląd. Ich przyczyny są różne – uwarunkowania genetyczne, zmiany potrądzikowe, nieprawidłowe funkcjonowanie hormonów, promieniowanie słoneczne lub po prostu mijające lata. Najczęściej pojawiają się w okolicach twarzy, dlatego każdy, kogo dotknął ten problem, chce jak najszybciej i jak najskuteczniej pozbyć się przebarwień. Jak to zrobić?

Krem na przebarwienia skóry
Jaki jest skuteczny krem na przebarwienia?

Rodzaje przebarwień i plam na skórze

Przebarwienia są zmianami kosmetycznymi pojawiającymi się na naskórku. Duże znaczenie przy usuwaniu plam na skórze ma natężenie pigmentu i głębokość jego osadzenia. Przebarwienia możemy podzielić na naskórkowe, skórne oraz mieszane. Za ten pierwszy rodzaj odpowiadają melanocyty, które produkują melaninę. Wyróżniamy: piegi, ostudę i plamy starcze.

  • Piegi. Niemal każdy z nas wie jak wyglądają piegi – są to drobne, nieregularne i najczęściej liczne plamki, które powstają na skutek działania promieni słonecznych. Występują na twarzy i rękach, są gładkie, nie odstają od naskórka. Przyczyną pojawiania się piegów jest nadmiar melaniny, a występowanie ich na skórze jest uwarunkowane genetycznie.
  • Ostuda. Ten rodzaj plam na skórze pojawia się najczęściej u kobiet po 30. roku życia. Zmiany skórne są nieregularne i pojawiają się na twarzy. Ich występowanie często uwarunkowane jest zaburzeniami endykrynologicznymi lub pojawiają się, gdy kobieta jest w ciąży.
  • Plamy starcze. Ten rodzaj plam pojawia się wraz z wiekiem, najczęściej między 30. a 50. rokiem życia. Są okrągłe i wyraźnie wyróżniają się od zdrowej skóry. Pokazują się w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni ultrafioletowych, a więc na twarzy, zewnętrznej części dłoni, szyi i ramionach.

Sposoby na przebarwienia

1. Podstawowym sposobem pozbycia się przebarwień skóry jest używanie w miejscach ich występowania roztworów zawierających hydrokwasy. Powodują one poprawę koloru skóry, nawilżają i redukują zmarszczki.

2. Do zwalczania głębokich plam na skórze są stosowane również peelingi chemiczne, które złuszczają naskórek za pomocą specjalnych kwasów. Dzięki wysokim stężeniom takie zabiegi z łatwością usuwają nadmiar pigmentu i mobilizują naskórek do rozwoju normalnych komórek.

3. Przebarwienia po trądziku mogą być usuwane za pomocą specjalnej metody, zwanej krioterapią, czyli leczenia zimnem. Sprawdza się także w przypadku plam starczych, soczewicowatych oraz brodawek łojotokowych.

4. Kolejnym sposobem usuwania przebarwień jest dość popularny zabieg wykonywany za pomocą lasera. Naświetla się nim poszczególne plamy na skórze i światło, którym są traktowane, jest pochłaniane przez malaninę, która rozbija się na mniejsze kawałki. Zabieg laserowego usuwanie przebarwień może być nieco bolesny, jednak jest skuteczny.

5. Dobrym rozwiązaniem, które może okazać się skuteczniejsze niż mogłoby się wydawać, jest krem. Wybierając firmę słynącą z produkcji leczniczych preparatów, mamy gwarancję, że taki kosmetyk zniweluje widoczny problem, a nawet usunie go w całości. Krem na przebarwienia Vichy Idealia sprawdzi się w przypadku zmian potrądzikowych, przebarwień słonecznych, plam starczych i brunatnych. Jest to najmniej inwazyjny sposób, którego warto spróbować w pierwszej kolejności. Działanie kremu na przebarwienia Vichy jest poparte badaniami. Dodatkowo krem jest delikatny i hipoalergiczny, a więc nie istnieje ryzyko pogorszenia się problemu.

Jeśli kłopot przebarwień nie zostanie rozwiązany za pomocą specjalistycznego kremu, można zwrócić się po pomoc do lekarza specjalisty bądź chirurga plastyka. Trzeba mieć jednak na uwadze, że takie metody są nieporównywalnie droższe.

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *