Wszystko, co powinieneś wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry

Każdy z nas, bez względu na wiek, chciałby mieć piękne i gładkie ciało. Co jednak w przypadku, gdy cierpimy na różnego rodzaju choroby skóry? Czy wtedy taki efekt jest możliwy? Jak najbardziej! W poniższym poradniku podpowiemy o czym pamiętać, co stosować, a czego unikać chorując na atopowe zapalenie skóry.

Na półkach sklepowych oraz w drogeriach stacjonarnych i internetowych możemy znaleźć wzbogacone o dobroczynne składniki musy i masła do ciała, kremy, balsamy i wiele innych. Wybór jest niezwykle szeroki, jednak nie powinniśmy być pochopni w tej kwestii. Jeżeli nie chcemy przeznaczać dużych sum na wizytę u dermatologa, nasza decyzja musi być właściwie przemyślana, szczególnie jeśli jesteśmy dotknięci atopowym zapaleniem skóry.

Dobrze, gdyby kosmetyki przeznaczone dla atopików zawierały:

  • witaminę PP
  • siarczany miedzi i cynku
  • roślinne biolipidy
  • masło shea
  • glicerynę

Produkty, bogate w powyższe składniki, znajdziesz na www.bioderma.pl w serii Atoderm, zawierającej m.in. kostkę do mycia, żel pod prysznic czy krem intensywnie nawilżający. Zalety ich użycia to przede wszystkim: odbudowa bariery ochronnej skóry, odżywienie oraz nawilżenie i działanie przeciwświądowe.

Do pielęgnacji ciała, dotkniętego atopowym zapaleniem skóry, używa się emolientów. Atopikom polecamy szczególnie balsam Atoderm Intensive Baume. Zawarta w nim substancja aktywna, o właściwościach przeciwświądowych PEA, sprawia, że produkt ten szybko redukuje swędzenie i potrzebę drapania. Wzbogacony o substancje kojące i oczyszczające, błyskawicznie łagodzi podrażnienia i trwale przywraca barierę ochronną skóry dlatego właśnie Atoderm Intensive Baume to więcej niż emolient. Wskazane jest, aby stosować go raz lub dwa razy dziennie, przez siedem dni w tygodniu.

Emolienty występują pod różnymi postaciami: maści, kremów, emulsji do ciała, mleczek i balsamów do ciała. Istotne jest jednak, aby zwracać uwagę na to, są one bezpieczne dla naszego dziecka.

Atopowe zapalenie skóry – objawy i przyczyny

Do głównych objawów AZS należą: zaczerwienienie i suchość skóry, łuszczenie się jej oraz swędzenie. Zmiany te zauważalne są szczególne na zgięciach łokciowych i kolanowych oraz na twarzy i szyi. Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszą takie dolegliwości, jak astma oskrzelowa lub katar sienny.

Przyczyny AZS związane są z uwarunkowaniami genetycznymi. Badania wykazują, że jeżeli jedno z rodziców jest atopikiem, ryzyko wystąpienia choroby u potomka wynosi 30 proc. Natomiast, jeżeli oboje rodziców boryka się z jedną z form atopii, to ryzyko schorzenia u dziecka wzrasta do 70%.

Czego należy się wystrzegać

Choroba zazwyczaj pojawia się w wieku dziecięcym i bardzo często ustępuje. Zdarzają się jednak przypadki, gdy nie cofa się i pozostaje do wieku dorosłego. Należy pamiętać o tym, że odpowiednia pielęgnacja umożliwia utrzymanie skóry w stanie bezobjawowym przez długi czas. Pozostawanie pod opieką lekarza specjalisty to podstawa. Warto także:

  • unikać pomieszczeń klimatyzowanych
  • prać pościel w płatkach mydlanych lub specjalnych proszkach dla alergików
  • unikać basenów z chlorowaną wodą

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *